18. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Wacław Golonka
Aleksandra Hofman – sopran
Program:
G. Fr. Händel – Sinfonia z Oratorium Saul HVW 53
G. Caccini – Ave Maria
V. Lübeck – Preludium F-dur
G. Fr. Händel – Süße Stile
F. X. Brixi – Preludium F-dur
A. Adam – Cantique Noel
J.F.N Seger – Toccata in a
O. Olson – Hymn
M. Sawa – Obrazki taneczne
Mascagni – Ave Maria
F. Mendelssohn-Bartholdy – Sonata D-dur op.65 nr 5 cz.: Andante, Andante con moto, Allegro maestoso
G. Bizet – Agnus Dei
Wacław Golonka wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Pretorii gdzie oprócz pierwszej nagrody otrzymał trzy wyróżnienia. Od wielu lat prowadzi intensywną działalność koncertową nie tylko w wielu państwach Europy, ale także Azji, Ameryce Północnej, Afryce (Namibia oraz RPA, w których odbył trzykrotnie tournée koncertowe). Do najważniejszych miejsc jego działalności artystycznej należą katedry w Wiedniu, Utrechcie, Chartres, Lozannie, Oliwie, Kaliningradzie, sale koncertowe Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Cape Town Philharmony, Buxter Concert Hall, UNISA w Pretorii, Nottingam Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, austriackiego radia ORF w Wiedniu, słowackiego radia w Bratysławie oraz wielokrotnie B. Smetany w Pradze.
Wacław Golonka występował jako solista z orkiestrami Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, Cape Town Philharmonic Orchestra, Filharmonią w Bydgoszczy, Brnie, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis i Śląską Orkiestrą Kameralną. Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał koncert organowy Pawła Łukaszewskiego. Nagranie znalazło się na płycie z kompozycjami autora koncertu, która otrzymała nagrodę Fryderyka 2008 roku. Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych. Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów Madonny Polskie, a Telewizja Katowice zrealizowała w 1998 r. film o jego działalności pt: Muzyka dźwięku i przestrzeni. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Konkursu Muzyki Organowej i Kameralnej Artem cameralem promovere w Mielcu, a także organizatorem konkursu dla młodych organistów Lux organi w Chorzowie. Prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w wielu ośrodkach akademickich w Polsce, Czechach i Niemczech. Pracuje w macierzystej uczelni Akademii Muzycznej w Krakowie.
Aleksandra Hofman – sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie prof. E. Sąsiadka. Jeszcze na studiach rozpoczęła pracę w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze. Trzy sezony przyniosły wiele doświadczeń i pierwszoplanowych ról, m.in. Salomea – Horsztyński J. Słowackiego, Hanka – Przygody Rozbójnika Rumcajsa V. Čtvrtka, Ślepa Wariatka – Ślepcy Maeterlinck’a. Następnie angaż w Operetce Warszawskiej i Teatrze Roma rozpoczął erę operetki w życiu artystki, która zaowocowała współpracą z największymi teatrami operetkowymi w Moskwie, Pradze i Korei.
Do najważniejszych ról należą: Hanna Glavari – Wesoła Wdówka F. Lehara, Hrabina Mariza - Hrabina Mariza I. Kalmana, Madelaine - Bal w Savoy’u P. Abrahama, Anina - Noc w Wenecji, Rozalinda - Zemsta Nietoperza, Safi - Baron Cygański J. Straussa, Frau Fluth - Wesołe Kumoszki z Windsoru O. Nicolai. W Warszawskiej Operze Kameralnej zadebiutowała partią Królowej Nocy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta, po której nastąpiły inne partie mozartowskie m. in. Donna Anna - Don Giovanni, Fortuna - Il sogno di Scipione, Pierwsza Dama w Czarodziejskim Flecie. W repertuarze staropolskim znalazły się m. in. Anna - Nędza Uszczęśliwiona Kamińskiego, Konsyliarzowa - Szarlatan Kurpińskiego. Aleksandra Hofman występowała w całej Europie, Izraelu, Japonii, USA i Kanadzie. Koncertuje w całej Polsce m. in. z EFPSW. Wielokrotnie występowała na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju, na Festiwalu Karintische Sommer w Villach, Opera Comique w Paryżu, Theater an der Wien. Otrzymała odznakę Honorowej Zasłużonej dla Kultury Polskiej oraz statuetkę Ariona za wybitne zasługi wokalne.
Malownicza Jastrzębia Góra oddalona od centrów kultury i ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym odbywają się koncerty Festiwalu. Organizowane występy organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania z kulturą wysoką. Sprzyjają temu zróżnicowany repertuar, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.
Festiwal „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.
Dyrektor Artystyczny Festiwalu | prof. Roman Perucki
Przygotowanie organów | Michał Klepacki
Prowadzenie koncertów | Konrad Mielnik
Rejestracja koncertów | Tomasz Rozpędowski
Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach festiwalu TUTAJ
Współorganizacja:
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Parafia św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | sobota, 12/08/2023, 20:00 |
Cena | Wstęp wolny |
Miejsce | Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze, Koncert kameralny, Recital organowy |