Koncert symfoniczny – Ukrainian Freedom Orchestra

Przerwa [20']

Myrosław Skoryk – Melodia [5']
Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica [47']

Choć ich bronią są muzyczne instrumenty, to ich zadanie ma bardzo szczególny charakter. Ukrainian Freedom Orchestra pod batutą Keri-Lynn Wilson rusza ponownie przez Europę, by wypełnić misję specjalną – nie dać zapomnieć, że stawką tej wojny jest ocalenie Ukrainy i całej Europy. Obecna trasa koncertowa to również wydarzenie charytatywne, bo towarzyszy jej zbiórka funduszy na wsparcie ukraińskich artystów. Patronat honorowy nad tournée objęła Ołena Zełenska, Pierwsza Dama Ukrainy, a nad koncertami w Teatrze Wielkim w Warszawie i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku także Agata Kornhauser-Duda, małżonka Prezydenta RP.

Keri-Lynn Wilson
Pomysłodawczyni i dyrektorka muzyczna Ukrainian Freedom Orchestra. Podczas swojej międzynarodowej kariery dyrygowała takimi zespołami, jak Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, NDR Hanover Orchestra, Bruckner Linz Orchestra i NHK Symphony. Współpracowała z najważniejszymi scenami operowymi świata, m.in. Royal Opera, Metropolitan Opera, Bayerische Staatsoper, Opera de Paris, czy Wiener Staatsoper. W 2020 roku otrzymała nominację do nagrody dla dyrygenta roku Opus Klassik za nagranie Sigismondo Gioacchino Rossiniego z zespołem Bayerische Rundfunk.

Valeriy Sokolov
Urodzony w 1986 roku ukraiński skrzypek, już w 1999 roku otrzymał Study Grant Prize na Międzynarodowym Konkursie im. Pablo Sarasate w Pampelunie, co zapewniło mu stypendium Yehudi Menuhin School w Anglii. W roku 2005 wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie im. George’a Enescu i zdobył Grand Prix za wykonanie Koncertu skrzypcowego Beethovena. Zdobył także nagrodę za najlepsze wykonanie III Sonaty skrzypcowej Enescu oraz nagrodę Fundacji Enescu. Jako jeden z najlepszych artystów młodego pokolenia regularnie współpracuje z najważniejszymi orkiestrami i dyrygentami świata, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych.

Główny organizator koncertu:

Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie