Koncert symfoniczny – Mozart Æterna

Fot. Łukasz Rajchert

Orkiestra PFB
Robert Kwiatkowski
– skrzypce, dyrygent
Iwona Hossa – sopran
Aleksandra Stadniczenko – altówka
Andrzej Wojciechowski – klarnet

Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski

Program:

Wolfgang Amadeusz Mozart

Symfonia nr 1 Es-dur K. 16 [13']
Koncert na skrzypce i orkiestrę nr 2 D-dur K. 211, cz. 1 Allegro moderato [8’]
Sinfonia Concertante na skrzypce, altówkę i orkiestrę Es-dur K. 364, cz. 2 Andante [11’]
Koncert na klarnet i orkiestrę A-dur K. 622, cz. 3 Rondo. Allegro [6’]
Symfonia nr 25 g-moll K. 183, cz. 1 Allegro con brio [10’]

Przerwa [20’]

Exsultate Jubilate na sopran i orkiestrę K. 165 [17']
Symfonia nr 41 C-dur K. 551 Jowiszowa [31']

Robert Kwiatkowski
Wszechstronny artysta – solista, kameralista, koncertmistrz i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie skrzypiec Krystyny Jureckiej oraz kameralistyki Anny Prabuckiej-Firlej. Doskonalił swój kunszt pod kierunkiem wielu wybitnych artystów, takich jak Henry Meyer, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marine Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska, Stefan Kamasa czy muzycy kwartetów smyczkowych LaSalle oraz Miró.
Jako solista grał m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Orquesta Sinfónica Nacional de Chile, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, Sigyn Sinfonietta, Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Kameralnej Hanseatica oraz orkiestr symfonicznych filharmonii w Gdańsku, Częstochowie i Kaliszu. Obecnie jest koncertmistrzem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, często współpracuje także jako koncertmistrz gościnny z cenionymi orkiestrami w Polsce i na świecie, m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Navarra i Orquesta Sinfónica de Galicia.
Występuje w roli kameralisty zarówno w Polsce, jak i za granicą, koncertując z najwybitniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej. Już w czasie studiów odnosił sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kameralnych jako prymariusz kwartetu fortepianowego Dali.
W swoim dorobku fonograficznym ma kilkanaście płyt. W ostatnich latach nagrał m.in. Mozart – Pearls from Paris (Anagram), Double Concertos – Mendelssohn, Chausson (Acte Préalable), Simon Laks – In Between (CD Accord). W maju 2023 roku ukazał się jego najnowszy album My Story, który zarejestrował z towarzyszeniem pianistki Dominiki Glapiak (CD Accord). Maxim Vengerov tak napisał o tym nagraniu: Aksamitne brzmienie skrzypiec Pana Kwiatkowskiego urzeka bogatą paletą barw, co może zadowolić nawet najbardziej wymagającego słuchacza.
Artysta założył w 2003 roku Orkiestrę̨ Kameralną Hanseatica, obejmując jednocześnie funkcje jej koncertmistrza i dyrektora. Przez 10 lat istnienia zespół był wielokrotnie nagradzany, m.in. Pomorską Nagrodą Artystyczną i statuetką Gryfa Pomorskiego, Medalem Prezydenta Miasta Gdańska czy Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego.
Robert Kwiatkowski w 2016 roku uzyskał stopień́ doktora habilitowanego sztuk muzycznych, a w 2019 objął stanowisko profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat prowadzi na tej uczelni klasy skrzypiec i kameralistyki. W 2017 roku otrzymał odznakę̨ honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2021 – statuetkę̨ Gryfa Pomorskiego za opublikowanie autorskich kadencji do koncertów skrzypcowych Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena. W 2023 roku artysta został uhonorowany przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.

Bilety dla młodzieży zostały dofinansowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

NIMIT www 300
Koncert promujący album muzyczny pt. Mozart – Violin Concertos, zrealizowany we współpracy z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Projekt zrealizowano ze środków Województwa Pomorskiego.

woj pom 23 logo


Projekt współfinansowany przez:

stoart 23 logoflex 23 logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 8/12/2023, 19:00
Cena 27-91,50 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie