Gdańsk dla muzyki polskiej – Łukasz Długosz, Tansman Trio

Fot. Dorota Bodnar

Łukasz Długosz – flet
Tansman Trio:
Roksana Kwaśnikowska – skrzypce
Agnieszka Podłucka – altówka
Zuzanna Sosnowska – wiolonczela

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Mateusz Ryczek – Timbres of the night
Henryk Mikołaj Górecki – Valentine Piece op. 70
Agata Zubel – Aria
Roman Palester – Trio smyczkowe nr 1
Aleksander Tansman – Trio smyczkowe nr 2
Krzysztof Penderecki – Trio smyczkowe

Czas trwania koncertu: ok. 75'

Łukasz Długosz
Uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę Flute Stories okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta nagrał 58 albumów płytowych zawierających w przeważającej części muzykę polską, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award oraz Fryderyki.
Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium, studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych, w tym tak prestiżowych, jak te w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Carnegie Hall, w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthauswe Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Shin Kobe OrientalHall w Kobe, Sala koncertowa im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Grał pod batutą takich gwiazd, jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Koncert wykonywał m.in w Nowym Yorku, Pekinie, Doha, Berlinie, Paryżu, Londynie, Rydze, Koblenz, Helsinkach.
W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe, takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic. Do tej pory powstało ponad 200 utworów dedykowanych jemu oraz żonie Agacie Kielar-Długosz. Większość powstałych dzieł to dzieła symfoniczne, które po prawykonaniu nadal są promowane i uwieczniane fonograficznie.
Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało tegoroczną Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich Artyście za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz otrzymał od Prezydenta RP tytuł Profesora sztuki. Prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

www.lukaszdlugosz.pl
www.flautoforte.pl

tansman trio 23 wyd

Tansman Trio
Zespół, który tworzą trzy instrumentalistki młodego pokolenia, stypendystki programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Muzyczny ślad oraz Scena muzyki polskiej. Laureatki Konkursu Tiziano Rosetti International Music Competition, Konkursu Razem w przyszłość Fundacji Silesia Sonans oraz Międzynarodowego Festiwalu Szczecin Classic. We współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kameralistów dokonały pierwszego w historii nagrania audio-wideo Trio smyczkowego nr 2 Aleksandra Tansmana, patrona zespołu. Występowały na najważniejszych polskich scenach koncertowych (m.in. w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Lubelskiej czy w Filharmonii Rzeszowskiej).
Absolwentki Ogólnokształcącej Szkoły Muzyczną im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie połączyła je wspólna pasja oraz chęć dzielenia się muzyką. Artystki kształciły się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, Musikhochschule Lübeck i Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie.
Laureatki czołowych nagród na prestiżowych konkursach międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Tibora Vargi w Sion. Jako doświadczone kameralistki w swym dorobku artystycznym mają także osiągnięcia na konkursach muzyki kameralnej w Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji i Polsce.
Artystki są zapraszane na polskie festiwale muzyki kameralnej, tj. Krzyżowa Music Festival, Ensemble Festival, Festiwal Muzyki Kameralnej Q'uarto Mondi, Festiwal Trzy-Czte-Ry. Regularnie koncertują również za granicą w Niemczech, Hiszpanii, Skandynawii, Japonii, Łotwie, Włoszech, Namibii i USA.

facebook.com/tansmantrio

Koncert poprzedzi występ Susanne Szambelan (wiolonczela) oraz Krzysztofa Książka (fortepian) w ramach Dnia Jedności Niemiec.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

min kul 23 logo 100NIMIT www 300

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia poniedziałek, 2/10/2023, 19:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert kameralny