Scena muzyki polskiej – Zespół Muzyki Dawnej – Diletto

Zespół Muzyki Dawnej – Diletto:

Marta Wróblewska, Antonina Ruda – sopran

Mikołaj Zieleński – Laetabitur iustus in Domino [2’]
O gloriosa Domina [4’]
Ortus de Polonia [3’]
Marcin Mielczewski – Vesperae Dominicales na 8 głosów, trzy instrumenty i basso continuo [30’]

I. Dixit Dominus
II. Confitebor
III. Beatus vir
IV. Laudate Pueri
V. Magnificat

Partie solowe:
Marta Wróblewska – sopran
Piotr Olech – alt
Maciej Gocman – tenor
Piotr Zawistowski – bas

Zespół Muzyki Dawnej – Diletto powstał w 2005 roku, jako wyraz zainteresowań i poszukiwań dotyczących wykonawstwa muzyki dawnej. Jego skład tworzą zarówno muzycy wokaliści, jak i instrumentaliści. Kierownictwo artystyczne sprawuje założyciel i dyrygent Anna Moniuszko. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne epoki baroku, w tym wielkie oratoria. Dorobek artystyczny Diletto stanowią również wykonania sceniczne dzieł operowych H. Purcella, G.B. Pergolesiego, J. Blowa, N. Piccinniego oraz A. Sacchiniego.
Ideą, która przyświeca artystom wchodzącym w skład zespołu, jest prezentacja muzyki dawnej zgodnie z wymogami historycznej stylistyki wykonawczej. W swej działalności Diletto dużą uwagę zwraca na propagowanie twórczości dawnych kompozytorów polskich, w tym nowo odkrytych, których dzieła wciąż pozostają nieznane szerszej publiczności. W tym nurcie zespół nagrał dwie płyty pt. Andrzej Siewiński – opera omnia oraz Dawni Mistrzowie – nowo odkryci, które ukazały się w serii w wydawniczej Polska Muzyka Dawna (Polish Early Music) wytwórni DUX. Zespół bierze regularny udział w festiwalach, w tym m.in.: Wschód Kultury – Inny Wymiar (część Europejskiego Stadionu Kultury), Festiwal Sztuk Dawnych – Imieniny Izabeli Branickiej, Salezjańskie Lato w Przemyślu oraz Forum Musicum we Wrocławiu.

diletto.pl

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena muzyki polskiej, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

NIMIT www 300

Data wydarzenia sobota, 16/03/2024, 18:00