Koncert symfoniczny – Roman Perucki

Przerwa [20']

Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64 [50’]

Roman Perucki
Jeden z najznakomitszych współczesnych organistów. Ukończył gdańską Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 roku. Od 1997 roku jest profesorem tejże uczelni (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych). Do 2020 roku pełnił funkcję Kierownika Katedry Organów, Akordeonu, Klawesynu, Gitary i Harfy.
Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, obecna siedziba instytucji. Powołał do życia Społeczną Szkołę Muzyczną II stopnia w Gdyni, której był kuratorem przez 16 lat. Pełni ponadto funkcję prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i obu Amerykach oraz wykłady w szkołach i uczelniach w całej Polsce. Jest jurorem międzynarodowych konkursów organowych oraz autorem pierwszego polskiego podręcznika do nauki improwizacji.
W swoim dorobku ma już ponad 2800 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż) czy Mariinsky Theater (St. Petersburg). Występuje w niemal wszystkich państwach Europy, a także w Chinach, Japonii, Australii, Meksyku i USA. Jest pierwszym organistą Archikatedry Oliwskiej, a od 1999 roku prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.
Roman Perucki wydał kilka albumów muzycznych. Jego płytę z Messe pour les paroisses Couperina publicysta Ruchu Muzycznego uznał w za najlepsze nagranie 1991 roku wydane w Polsce, a II Płyta Oliwska została nominowana do Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę z 1998 roku. Artysta jest wykonawcą licznych prawykonań, skomponowanych specjalnie dla niego przez Pawła Łukaszewskiego, Grażynę Pstrokońską-Nawratil i Pawła Szymańskiego, oraz w ostatnich pięciu latach koncertów organowo-fletowych z orkiestrami: Enjotta Schneidera, Joanny Bruzdowicz-Tittel, Piotra Mossa, Pawła Mykietyna czy Dariusza Przybylskiego.
Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie, przyznane przez Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. W 2005 roku uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Następnie Pomorską Nagrodę Artystyczną za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Został też uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

George Tchitchinadze
Jeden z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a przy tym ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i muzykami. Maestro rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, prowadząc Koncert Galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.
George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W ostatnim czasie poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty z Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
Maestro prowadził też orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując m.in. Aidą Verdiego, Pajacami Leoncavalla czy Don Giovannim Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu Alternatywy. Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.
George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 roku.

Data wydarzenia piątek, 2/02/2024, 19:00
Miejsce Sala Koncertowa