Koncert symfoniczny – Allan Clayton

Fot. Sim Canetty-Clark

Orkiestra PFB
Daniel Smith – dyrygent
Michał Szczerba – waltornia
Allan Clayton MBE – tenor

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Antonín Dvořák – Uwertura karnawałowa op. 92, B.169 [10’]
Benjamin Britten – Serenada na tenor, waltornię i smyczki op. 31 [25’]

Przerwa [20']

Edward Elgar – I Symfonia As-dur op. 55 [50’]

Allan Clayton
Jeden z najbardziej ekscytujących i rozchwytywanych śpiewaków swojego pokolenia. Studiował w St. John’s College w Cambridge oraz w Royal Academy of Music w Londynie. Współpracownik Królewskiej Akademii Muzycznej i były artysta BBC New Generation w latach 2007–2009. Lista jego nagród obejmuje m.in. The Queen’s Commendation for Excellence oraz stypendium Borletti-Buitoni Trust Fellowship. Został odznaczony tytułem MBE na liście wyróżnień z okazji urodzin królowej w 2021 roku.
Ostatnie występy to: H.K. Grubera w Royal Opera House w Covent Garden, In the Market for Love, zaktualizowana wersja Mesdames de La Halle Offenbacha dla cyklu Glyndebourne’s Garden Opera oraz tytułowa rola Petera Grimesa w nowej produkcji Deborah Warner w Teatro Real Madryt i Opera Królewska w Covent Garden. Jego debiut w 2022 roku w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, rolą tytułową w amerykańskiej premierze Hamleta Bretta Deana, spotkał się z powszechnym uznaniem krytyków, po czym artysta wystąpił z Peterem Grimesem, o czym The New York Times napisał: Tenor potwierdził swoje miejsce wśród gwiazd Met Opera.

Michał Szczerba
Urodził się w 1982 roku, jest pierwszym waltornistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, w mieście, w którym ukończył również Akademię Muzyczną w klasie waltorni Edwarda Danieckiego. Doskonalił również swoje umiejętności pod okiem tak znamienitych artystów, jak Radovan Vlatković czy Frøydis Ree Wekre. Jako solista koncertował z orkiestrami filharmonii w Bydgoszczy, Gdańsku, Rzeszowie, Zielonej Górze, Olsztynie, Kielcach, z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot oraz Royal Band of the Belgian Guides. Regularnie wykonuje też solowe recitale na festiwalach muzycznych w całej Polsce. Jest aktywnym kameralistą, członkiem zespołu Hornet Quartet, z którym zdobył Srebrny Medal na konkursie Svirel w Słowenii oraz zwyciężył w ogólnoświatowym konkursie kwartetów waltorniowych organizowanym przez International Horn Society w Natal w Brazylii. W latach 2004-2014 współtworzył również kwintet blaszany Hevelius Brass, z którym koncertował w wielu krajach Europy.
Jako muzyk orkiestrowy, regularnie współpracuje z niemal wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami, a także z Malaysian Philharmonic Orchestra. Był finalistą i laureatem wyróżnienia w I Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. prof. Edwina Golnika w Łodzi w 2006 roku. Jego dorobek nagraniowy to dwie płyty solowe, pięć kameralnych oraz kilkadziesiąt orkiestrowych w roli pierwszego waltornisty. Od 2016 roku prowadzi klasę waltorni na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jest rezydentem i wykładowcą w ramach Corno Brass Music Festival.

Daniel Smith
Główny dyrygent gościnny Teatru Carlo Felice we Włoszech, Australijczyk, Daniel Smith, szybko zyskał międzynarodową sławę. Na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga pod patronatem UNESCO otrzymał pierwszą nagrodę, Złotą Batutę oraz Nagrodę Orkiestry, a na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Sir Georga Soltiego został wyróżniony drugą nagrodą. Trzecim sukcesem Smitha było zajęcie pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Operowych im. Mancinellego, a następnie nagroda dla najlepszego dyrygenta według członków orkiestry w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Lutosławskiego.
Muzykalność, energia i duch Daniela udziela się zarówno muzykom, jak i publiczności. Po bardzo udanym debiucie, jako pierwszy Australijczyk dyrygujący Orkiestrą Teatru Maryjskiego, artysta zaczął być zapraszany do występów z m.in.: Czeską Orkiestrą Filharmoniczną, Londyńską Filharmonią, Hiszpańską Filharmonią w Pałacu Sztuk im. Królowej Sofii, Włoską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Warszawską Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Radiową Orkiestrą Symfoniczną we Frankfurcie, Niemiecką Filharmonią Radiową, Nową Filharmonią Japońską, Irlandzką Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną z Indianapolis, Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz w Teatrze Maggio Musicale we Florencji, Operze Rzymskiej i Teatrze San Carlo.
Daniel Smith studiował dyrygenturę pod kierunkiem takich mistrzów, jak Jorma Panula, Neeme Järvi, Gianluigi Gelmetti, Hugh Wolff, Peter Gülke, Imre Palló i Harry Spence Lyth. Zdobył tytuł magistra w Konserwatorium Muzycznym w Sydney, był stypendystą Trinity College w Londonie, Amerykańskiej Akademii Dyrygentów w Aspen oraz Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu.


Koncert towarzyszący obchodom 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego.

25 swp 23 logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 16/02/2024, 19:00
Cena 32-126,50 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie