Orkiestra Filharmonia Bałtycka

Inaugurujemy 77. sezon artystyczny

Z przyjemnością rozpoczynamy sezon artystyczny 2022/2023! 

Z tej okazji już w piątek 23 września (godz. 19:00) proponujemy Państwu koncert symfoniczny z udziałem znakomitego polskiego pianisty Szymona Nehringa. Orkiestrę PFB poprowadzi jej dyrektor artystyczny maestro George Tchitchinadze. W programie koncertu znajdą się Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwika van Beethovena oraz  Symfonia fantastyczna c-moll op. 14 (Epizod z życia artysty) Hectora Berlioza.

Początki obecnego zespołu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej sięgają 1945. W czerwcu tego roku Roman Kuklewicz rozpoczął formowanie i pierwsze próby Miejskiej Orkiestry Symfonicznej w Sopocie. Pierwszy koncert inaugurujący działalność Filharmonii Bałtyckiej miał miejsce 29 września w Sali Domu Katolickiego w Sopocie. 35-osobową orkiestrą dyrygował Zbigniew Turski (ówczesny dyrektor), a w programie znalazły się utwory Chopina i Moniuszki. Tak więc tegoroczna Inauguracja przypada bardzo blisko pierwszego koncertu w dziejach Filharmonii.

Filharmonia Bałtycka działała wtedy przy Zarządzie Miejskim w Sopocie, a później przy Gdańskim Towarzystwie Muzycznym. Koncerty odbywały się w Sopocie (Opera Leśna), Gdańsku (Teatr Miniatura, Teatr Wybrzeże) i Gdyni (Teatr Miejski). Do obecnej siedziby w gmachu przy ul. Ołowianka 1 w Gdańsku Orkiestra przeprowadziła się na początku XXI wieku. Inwestycja przebudowy dawnego budynku elektrociepłowni i jego zaadaptowanie na potrzeby Filharmonii trwała od 1998 roku do roku 2007, kiedy to nastąpiło oficjalne otwarcie  kompleksowo wyposażonego centrum muzyczno-kongresowego.

Zapraszamy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w sezonie 2022/2023. W programie wiele wyjątkowych wydarzeń i artyści tej miary, co Alena Baeva, Vadym Kholodenko, Konstanty Andrzej Kulka, Kate Liu, Janusz OlejniczakLeonora Armellini, Leszek Możdżer czy zwycięzca tegorocznego Konkursu Wieniawskiego, którego poznamy pod koniec października.

Odwiedzajcie nas jak najczęściej!