orkiestra PFB muzycy i dyrygent

Początek sezonu w Filharmonii

Zapraszamy do jednej z najpiękniej położonych filharmonii w Polsce. Polska Filharmonia Bałtycka we wrześniu rozpoczyna sezon artystycznyt. Zainaugurujemy go koncertem z udziałem świetnego pianisty Piotra Palecznego, później Polska Filharmonia Bałtycka gościć będzie wspaniałą amerykańską pianistę Kate Liu, z którą zagramy koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Rusza także cykl koncertów kameralnych Gdańsk dla muzyki polskiej, dzięki któremu poznać można prawdziwe perełki polskiej muzyki. Nie zapominamy także o Ukrainie – koncert Orkiestry Renesans będzie formą wsparcia dla miasta Mariupol.

15 września, 20:00 – Gdańsk Siesta Festival. Gala: Zupełnie Bossa

Gdańsk Siesta Festival to marka. Cieszymy się, że co roku współorganizujemy to wydarzenie w gmachu na Ołowiance. Tym razem w przedsięwzięciu weźmie udział Orkiestra PFB, która zagra pod batutą Nikoli Kołodziejczyka, do aranżacji Krzysztofa Herdzina. Brzmi ciekawie? – a do tego wystąpi plejada solistów: Grażyna Auguścik, Kuba Badach, Ola Jas, Julia Pietrucha, Mieczysław Szcześniak. Zagra również Kwartet Marka Napiórkowskiego, zaś cuda na saksofonie wyczyniać będzie Henryk Miśkiewicz.

---

21 września, 19:00 – Gdańsk dla muzyki polskiej: Bruderek, Prabucka-Firlej, Dżuła-Radkiewicz

W cyklu Gdańsk dla muzyki polskiej przybliżamy piękną polską muzykę, która nieco rzadziej trafia na scenę. To miejsce, by przekonać się, że polscy kompozytorzy radzą sobie równie dobrze jak koledzy po fachu z innych stron Europy. Trio Adam Bruderek (skrzypce), Anna Prabucka-Firlej (fortepian) i Monika Dżuła-Radkiewicz (gitara) wykona m.in. dzieła Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Antoniego Kątskiego czy Andrzeja Rutkowskiego.

22/09, 19:00 – Inauguracja sezonu artystycznego 2023/2024

Rozpoczęcie sezonu jest dla nasz czasem szczególnym. Tym razem symboliczne otwarcie sezonu będzie wyjątkowe także z powodu repertuaru – wykonany zostanie I Koncert fortepianowy e-moll naszego patrona Fryderyka Chopin, z udziałem Mistrza Piotra Palecznego. Orkiestrą PFB dyrygować będzie jej dyrektor artystyczne maestro George Tchitchinadze. W programie również muzyka Franza Schmidta z opery Notre Dame oraz Poemat symfoniczny Don Juan Richarda Straussa.

24/09, 12:00 – Koncert familijny – Muzyczne ZOO

Pierwszy w nowym sezonie koncert familijny pozwoli przenieść się w świat znanych i lubianych bajek, ro m.in. Kubuś PuchatekMasza i Niedźwiedź, Pszczółka Maja, Król Lew czy Pingwiny z Madagaskaru. Zaśpiewa je solistka Teatru Muzycznego w Gdyni – Maja Gadzińska oraz śpiewający aktor Teatru Miejskiego w Gdyni – Bogdan Smagacki. Nad wszystkim czuwać będzie zespół muzyczny pod kierunkiem skrzypaczki Natalii Walewskiej.

25/09, 19:00 – Gdańsk dla muzyki polskiej: O’Bows Quartet

Drugi koncert z cyklu Gdańsk dla muzyki polskiej pozwoli poznać piękną literaturę muzyczną, na nietypowy skład instrumentów. O'Bows Quartet, czyli Magdalena Maniewska (obój), Alisa Kopac (skrzypce), Joanna Kravchenko (altówka) i Weronika Kulpa (wiolonczela) wykona kompozycje Adama Walacińskiego oraz Romana Palestra. Jednak największym wydarzeniem koncertu jest światowe prawykonanie Miniatury kaszubskiej Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

---

27/09, 19:00 – Koncert Orkiestry kameralnej Renesans Mariupolskiej Filharmonii Kameralnej

Wszyscy pamiętamy dramat Mariupola i bezprzykładnej agresji Rosjan, którzy równali z ziemią miasta, mordując jego mieszkańców. W ramach Tygodnia Ukraińskiego oddajemy hołd poległym w koncercie charytatywnym Orkiestry Renesans Mariupolskiej Filharmonii Kameralnej, która wystąpi wraz z solistami. Zespół poprowadzi dyrygent Wasyl Kriaczok, zaś w programie m.in. poświęcone miastu Mariupol Requiem Maryji Maria's City Zołtana Almasziego oraz muzyka polska i ukraińska, w tym Orawa Wojciecha Kilara, Polonez Pożegnanie Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego, Melodia Myrosława Skoryka czy – Parafraza na temat Hymnu Narodowego Ukrainy Jesteśmy Jurija Szewczenki.

29/09, 19:00 – Międzynarodowy Dzień Muzyki - Kate Liu

Od kilku lat zapraszamy czołowych artystów świata, aby wspólnie z nami i publicznością Filharmonii świętowali Międzynarodowy Dzień Muzyki, przypadający na przełomie września i października. My świętujemy odrobinę szybciej, już 29 września, a bohaterką koncertu będzie wybitna pianistka Kate Liu, która z Orkiestrą PFB pod batutą George’a Tchitchinadze zagra III Koncert fortepianowy c-moll Ludwika van Beethovena. W programie również  II Symfonia a-moll Camille’a Saint-Saënsa i słynne Bolero Maurice'a Ravela.