67. MFMO w Oliwie – Marco D’Avola

Marco Enrico Bossi – Scherzo g-moll
Marco D’Avola – Sancta Maria op. 68
Intrada op. 75
Carl Orff – Fortuna imperatrix mundi da Carmina Burana (transkrypcja: M. D’Avola)

Marco D’Avola
Sycylijski kompozytor, organista i pianista. Obronił dyplom z wyróżnieniem w Konserwatorium Muzycznym V. Bellini w Palermo. Kształcił się u wielu wybitnych artystów, m.in.: Luigi Ferdinando Tagliavini, Arturo Sacchetti, Oscar Mischiati, Bruno Canino, Jorg Demus, Paul Badura Skoda, Maria Regina Seidlhofer, Gjorgy Sandor. Jako organista koncertował na prestiżowych festiwalach organowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Skomponował wiele symfonicznych, chóralnych oraz instrumentalnych utworów, takich jak Messa di Requiem dedykowany popieżowi Janowi Pawłowi II, pięć koncertów na organy i orkiestrę, dwa koncerty na fortepian i orkiestrę, Te Deum, Stabat Mater, Sinfonia degli Hyblaei, trzy sonaty na organy, toccaty, dwa oratoria sakralne, koncert na wiolonczelę i orkiestrę op. 36 (napisany dla Teatro Massimo w Palermo). Marco D'Avola jest członkiem towarzystwa Royal College of Organists w Londynie, Fellowship of Rotarian Musicians w Stanach Zjednoczonych. Jest tytularnym organistą w katedrze św. Jana Chrzciciela w Raguzie, wykładowcą gry na organach na Akademii Muzycznej w Modica oraz dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu Citta di Ragusa. Nadzoruje ochronę historycznych organów na terenie Sycylii.
Jego kompozycje zostały zarejestrowane i wydane przez Paulistów w Watykanie, I.M.S w Nowym Jorku, T.G.E w Szwajcarii, Berben, Eurarte we Włoszech. Nagrania te były emitowane przez włoską telewizję RAI, Radio Watykańskie, a także przez telewizje: niemiecką, francuską, polską i rumuńską oraz przez KCME z Denver w Stanach Zjednoczonych.

W ramach festiwalu łącznie 17 recitali w każdy wtorek i piątek do 27 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku