Koncert organowy z cyklu „Bliżej Bacha”

Michał Markuszewski

Jan Sebastian Bach – Preludium i Fuga C-dur BWV 547
Allein Gott in der Höch sei Ehr BWV 662

Dietrich Buxtehude – Preludium, Fuga i Ciacona C-dur BuxWV 137

Georg Böhm – Vater unser im Himmelreich à 2 Clav. et Péd
Tabulatura Gdańska
Vater unser im Himmelreich
Allein ahn Dich Herr

Michał Markuszewski – 3 improwizacje w różnych stylach
Bernardo Pasquini – Toccata con lo scherzo del cucco
Jan Sebastian Bach – Passacaglia c-moll BWV 582

Cykl koncertowy „Bliżej Bacha” przyczynił się do wielu znakomitych gdańskich debiutów organowych i propagowania muzyki gdańskiej. Są to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie zrzeszają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim „bachowskim” instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje.

Michał Markuszewski
Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, organy (J. Grubich), fortepian (K. Gierżod). W 2007 roku ukończył studia (improwizacja organowa) na Universität der Künste w Berlinie w klasie prof. Wolfganga Seifena. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej prof. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu.
Od 2012 roku jest wykładowcą na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, nadany przez Radę Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2018 ta sama Rada Wydziału przyznała mu tytuł Doktora Habilitowanego. Od października 2022 roku jest profesorem UMFC w Warszawie.
Do jego największych osiągnięć należą: II nagroda w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy (1998), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi (2000) i wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha oraz nagroda Prezydenta Miasta Gdańsk, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Zürychu-Wiedikon (2007).
Wystąpił z ponad 700 recitalami w prestiżowych sala koncertowych oraz na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą. Dokonał również wielu nagrań płytowych (Organum Classics, Label Harp, DUX). Dwie jego płyty nagrane na zabytkowych organach Kościoła Reformowanego w Warszawie (DUX 0707) oraz na zabytkowych organach Śląska Opolskiego, nominowane były w dwóch kategoriach do nagrody Fryderyk. Nagrywał również dla Polskiego Radia, Niemieckiego Radia SDR, Radia Czeskiego oraz telewizji.
Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem w latach 2004-2008 odrestaurowano zabytkowe organy (firmy Schlag und Söhne z 1900 roku) w kościele Ewangelicko- Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 roku pełni funkcję organisty. W 2018 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużony dla kultury polskiej.

Wszystkie koncerty z cyklu odbędą się: 14/05, 21/05, 28/05, 4/06, 11/06, 18/06.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

belka oliwa 24 logo