67. MFMO w Oliwie – Winfried Bönig

Nicolas Jacques Lemmens – Fanfare, Cantabile, Allegro
Wolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja d-moll KV317
Jan Sebastian Bach – Passacaglia c-moll
Charles Marie Widor – Bachs Memento:
March du veilleur de nuit
Sicilienne
Matheus Final
Wolfgang Amadeusz Mozart – Andante für eine Flötenuhr KV616
Louis Vierne – Finał z I Symfonii

Winfried Bönig
Od 2001 r. organista tytularny katedry św. Piotra i NMP w Kolonii, jednego z najbardziej prestiżowych miejsc koncertów organowych na świecie. Będąc profesorem gry organowej oraz improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii, jest zarazem dziekanem Wydziału Muzyki Kościelnej tejże uczelni. Urodzony w Bambergu w 1959 r., studiował w Monachium organy, dyrygenturę oraz muzykę kościelną pod kierunkiem Franza Lehrndorfera, organisty katedry monachijskiej. Ukończył studia z wyróżnieniem, otrzymując zarazem prestiżowy dyplom mistrzowski. W 1993 r. uzyskał stopień doktora w zakresie muzykologii na Uniwersytecie w Augsburgu, na podstawie wieloletnich badań w zakresie praktyk wykonawczych dawnej, romantycznej oraz dwudziestowiecznej organowej muzyki francuskiej. Wielokrotnie zapraszany był jako wykładowca oraz prowadzący kursy mistrzowskie przez liczne niemieckie oraz zagraniczne uniwersytety, akademie, wyższe szkoły muzyczne.
W latach 1984-1998 był organistą w katolickim kościele św. Józefa w Memmingen w Bawarii. Występował na całym świecie jako organista, klawesynista, dyrygent, często zapraszany także jako wykonawca recitali inaugurujących nowe organy. Ma na swym koncie liczne prawykonania dedykowanych mu dzieł takich kompozytorów, jak Jean Guillou, Enjott Schneider, Naji Hakim, Stephen Tharp, Christopher Tambling, Daniel Roth czy Colin Mawby. Jego bogata kariera koncertowa zawiera również wykonania kompletów dzieł organowych Jana Sebastiana Bacha, Maxa Regera oraz Oliviera Messiaena. Nagrywał także wielokrotnie dla renomowanych wytwórni płytowych. Jego nagrania na organach w kolońskiej katedrze należą do najbardziej cenionych w Europie.

W ramach festiwalu łącznie 17 recitali w każdy wtorek i piątek do 27 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku