Koncert Penderecki In Memoriam

Pieces in Baroque style [7’]
Serenada na smyczki [10']
Sinfonietta per archi [14’]

Orkiestra Kameralna BalticAlians powstała w listopadzie 2018 roku z inicjatywy Jana Starucha, Rafała Marka Wiśniewskiego i Janiny Olszewskiej. Nazwa powstała z połączenia słowa Baltic (z łac. Balticium) oznaczającego Morze Bałtyckie, i słowa Alians w rozumieniu przymierza lub braterstwa. Idea powstania orkiestry zrodziła się ze wspólnej pasji studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku do smyczkowej muzyki kameralnej i chęci dzielenia się nią z innymi.
Dzięki takim atutom jak młodość, zapał i talent, grupa tworzy najbardziej inspirujący i obiecujący zespół działający na Pomorzu. Wykorzystując doświadczenie i wiedzę wirtuozów (dyrygentów i solistów), dąży do przełamania szablonowych koncertów muzyki klasycznej. Głównym celem jest połączenie kunsztu instrumentów smyczkowych z nowatorskim podejściem do muzyki. W ostatnim roku orkiestra zorganizowała szereg koncertów z udziałem wielu profesjonalnych muzyków światowej sławy, m.in. z: Karoliną Piątkowską-Nowicką (liderem grupy drugich skrzypiec Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz pierwszą skrzypaczką zespołu NEOQUARTET), Robertem Kwiatkowskim (koncertmistrzem PFB i orkiestry kameralnej HASEANTICA), George’m Tchitchinadze (dyrektorem artystycznym PFB).
Jesienią 2019 roku BalticAlians zorganizowała międzynarodowy projekt z udziałem takich gwiazd, członków Zehetmair Quartet, jak Jakub Jakowicz oraz Christian Elliott w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a także wzięła udział w międzynarodowym festiwalu muzyki współczesnej NeoArte Syntezator Sztuki. W okresie pandemii orkiestra wykonała nagranie Orawy Wojciecha Kilara, w którym wystąpił gościnnie Sebastian Karpiel-Bułecka. 19 września 2020 roku wzięła też udział w premierze utworu Polichromie Świętojańskie autorstwa Agnieszki Stulgińskiej w Centrum św. Jana, organizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, a 22 i 24 października w prawykonaniu utworów polskich kompozytorów na Międzynarodowym Festiwalu NeoArte.

fundacjabalticalians.pl

baltic alians logo 100