gryf instrumentu

Zapraszamy na Gdańsk dla Muzyki Polskiej

W naszym gmachu na Ołowiance czeka nas wyjątkowy cykl Gdańsk dla muzyki polskiej. W ciągu dwóch tygodni odbędą się cztery koncerty kameralne (oraz jedna wystawa pomorskich malarzy) z udziałem znakomitych artystów, w tym filharmoników gdańskich, którzy odkryją przed Państwem prawdziwe piękno mniej i bardziej znanych pereł polskiej muzyki. Zabrzmią kompozycje takich twórców jak Anna Rocławska-Musiałczyk, Henryk Mikołaj Górecki, Roman Palester czy Bogdan Dowlasz. Na wszystkie wydarzenia cyklu wstęp jest wolny!

21 września, 19:00 – Gdańsk dla muzyki polskiej: Bruderek, Prabucka-Firlej, Dżuła-Radkiewicz

W cyklu Gdańsk dla muzyki polskiej przybliżamy piękną polską muzykę, która nieco rzadziej trafia na scenę. To miejsce, by przekonać się, że polscy kompozytorzy radzą sobie równie dobrze jak koledzy po fachu z innych stron Europy. Trio Adam Bruderek (skrzypce), Anna Prabucka-Firlej (fortepian) i Monika Dżuła-Radkiewicz (gitara) wykona m.in. dzieła Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Apolinarego Kątskiego czy Antoniego Rutkowskiego.

21/09, 18:00 – Gdańsk dla muzyk polskiej – wernisaż wystawy Gdańsk przez pryzmat dźwięków

Zachęcamy do wcześniejszej wizyty na koncercie, ponieważ o godzinie 18:00 we foyer głównym naszego gmach (na piętrze) swój wernisaż będzie mieć wyjątkowa wystawa zbiorowa prac pomorskich artystów – Gdańsk przez pryzmat dźwięków. Będzie można zobaczyć prace 23 artystów, którzy specjalnie na potrzebę wystawy stworzyli prace zainspirowane dźwiękami, a właściwie muzyką płynącą z ich otoczenia, kojarzącą się im z Trójmiastem. Wystawa potrwa do 12 października i można ja oglądać bezpłatnie podczas wydarzeń w Filharmonii.

25/09, 19:00 – Gdańsk dla muzyki polskiej: O’Bows Quartet

Drugi koncert z cyklu Gdańsk dla muzyki polskiej pozwoli poznać piękną literaturę muzyczną, na nietypowy skład instrumentów. Kwartet Magdalena Maniewska (obój), Alisa Kopac (skrzypce), Joanna Kravchenko (altówka) i Weronika Kulpa (wiolonczela) wykona kompozycje Adama Walacińskiego oraz Romana Palestra. Jednak największym wydarzeniem koncertu jest światowe prawykonanie Miniatury kaszubskiej Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

2/10, 19:00 – Gdańsk dla muzyki polskiej: Łukasz Długosz i Tansman Trio

Podczas koncertu wysłuchamy znakomitego flecistę Łukasza Długosza oraz trzy instrumentalistki młodego pokolenia – Tansman Trio, czyli Roksana Kwaśnikowska (skrzypce), Agnieszka Podłudzka (altówka) i Zuzanna Sosnowska (wiolonczela). Łukasz Długosz zagra m.in. Timbres of the night Mateusza Ryczka oraz Valentine Piece op. 70 Henryka Mikołaja Góreckiego. Z kolei artystki Tansman Trio wykonają m.in. Trio smyczkowe nr 1 Romana Palestra czy Trio smyczkowe nr 2 patrona tercetu Aleksandra Tansmana.

5/10, 19:00 – Gdańsk dla muzyki polskiej: Rosińska, Pachowicz, Kacprzak

Na koniec cyklu Gdańsk dla muzyki polskiej zagra troje artystów: Elżbieta Rosińska (akordeon), Mirosław Pachowicz (fagot) i Maciej Kacprzak (akordeon). Zabrzmią m.in. kompozycje Macieja Zielińskiego, Andrzeja Tuchowskiego, Grażyny Krzanowskiej, Krzysztofa Olczaka oraz Bogdana Dowlasza – jego Opus Horoscopicum zabrzmi po raz pierwszy, bo dzieło to właśnie w Filharmonii będzie mieć swoją światową prapremierę.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zapraszamy!